معاون راهبردی قوه قضاییه برقراری عدالت را محوری‌ترین رسالت قوه قضاییه دانست و گفت: قوه قضاییه قوه ای مستقل با شرح وظايف مشخص در قانون است و هيچ شخص يا مرجعی نمی تواند در صدور حكم قاضی اعمال نظر کند.

به گزارش دادگستری استان ایلام، محمدباقر ذوالقدر در دیدار با روسای دادگستری‌ها، دادستان‌ها، قضات و کارکنان دادگستری استان با تسلیت ایام اربعین حسینی، از فداکاری ها و رشادت مردم ایلام در هشت سال دفاع مقدس یاد کرد و افزود: با توجه به ظرفیت و پتانسیل انسانی و جغرافیای بالقوه، می توان شاهد رشد و شکوفایی بیش از پیش این استان مرزی در آینده نزدیک بود.

وی در ادامه با تقدیر از خدمات شایان توجه دستگاه قضایی استان اعم از دادسراها، دادگستری ها و سازمان های تابعه با توجه به محدودیت ها و محرومیت‌های موجود در استان ایلام خاطرنشان کرد: انشالله خدمت به مردم، رضایت خداوند متعال را همان گونه که وعده داده شده است، در پی خواهد داشت.

ذوالقدر، استقلال قوه قضاییه را از برکات پیروزی انقلاب اسلامی ایران عنوان و اظهار کرد: این استقلال، شایسته قوه قضائیه است و در هیچ دوره‌ای به سمت گروه یا جناح خاصی تمایل پیدا نکرده است.

معاون راهبردی قوه قضاییه اجرای عدالت، رسیدگی به دعاوی مردم و دولت، نظارت بر حسن اجرای قوانین و نظارت بر پیکره دستگاه‌های اجرایی، پیشگیری از جرم، اصلاح مجرمین و تعقیب و مجازات مجرمین را از مهمترین وظایف قوه قضاییه عنوان و خاطرنشان کرد: دولت‌ها در گذر زمان تغیر می‌یابند و سیاست‌ها عوض می شود ولی قوه قضائیه همواره در مسیر مشخصی در حرکت است و تفکر حاکم بر آن تغییری نمی‌یابد.

ذوالقدر در ادامه تهدید‌ها و آسیب‌های فرهنگی و اخلاقی را از معضلات جامعه امروز بیان کرد و افزود: متاسفانه شاهد آن هستیم که شبکه‌های ماهواره ای و مجازی حجب و حیای اجتماعی را خدشه‌دار می‌کنند.

وی با بیان اینکه آسیب‌ها و تهدیدها‌ی امروز با گذشته تفاوت بسیاری کرده است، اظهار کرد: کمتر فردی امروز از انحراف و لغزش مصون است و این مسئله باید مورد توجه همه افراد به ویژه خدمتگزاران دستگاه قضایی قرار گیرد.

ذوالقدر با اشاره به اهداف نظارت ها‌ی انجام گرفته، محوری‌ترین مسئله را در بازرسی‌ها، پیشبرد برنامه‌های از پیش تعیین شده، نگاه سیستمی به برنامه چهارم توسعه قضایی و شناسایی مشکلات و کمبود‌های احتمالی در امور قضایی و اداری دانست و گفت: نتایج همه اقدامات انجام گرفته به همراه پیشنهادات و برنامه‌های راهبردی به سمع و نظر رئیس قوه قضاییه خواهد رسید.

معاون راهبردی قوه قضاییه در ادامه با تشریح عملکرد سال گذشته، تعداد پرونده های قضایی رسیدگی شده طی این مدت را مورد اشاره قرار داد و افزود: افزایش و جذب قضات، بهره گیری هرچه بهتر از دادرسی الکترونیک و استفاده بهینه از فناوری‌های نوین از مهمترین شاخص‌های قوه قضاییه در کاهش اطاله دادرسی، دادرسی عادلانه، توسعه حقوق شهروندی و رضایت بیش از پیش ارباب رجوع محسوب می شود.

ذوالقدر همچنین با اشاره به برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور همچنین سهم قوه قضاییه در اجرای این برنامه را تشریح کرد و گفت: تحقق اعتبارات پیش بینی شده یقیناً در ارائه خدمات هرچه بهتر و رعایت بیش از پیش حقوق شهروندی در قوه قضاییه نقش اساسی و مهمی خواهد داشت.